Тендер є обов’язковою складовою публічної закупівлі, якщо мова йде про державні підприємства. З огляду на норми законодавства, велика кількість державні організації повинні проводити торги для купівлі товарів чи послуг, необхідних для їхньої діяльності. Це може відкрити великі перспективи перед фірмами-виконавцями, які хочуть брати участь у будь-якому держзамовленні. Для цього потрібно прийняти участь у тендері та виграти його.
Типи і відмінні риси тендерів
Державні тендери в Україні прийнято класифікувати за такими характеристиками:
В залежності від предмета закупівлі це може бути робота, товар чи послуга.
За рівнем ціни розрізняють:
- допорогові – мова йде про купівлю товарів або послуг на суму до 200 000 грн, або роботи обсягом до 1,5 млн. грн, для деяких сфер вартість товару або послуги – не більше 1 млн. грн, а робіт — до 5 млн. грн .;
- понадпорогові – купуються товари або послуги вартістю до 200 000 грн, роботи обсягом до 1,5 млн. грн.
Багато торгів, пов’язаних з державними закупівлями в нашій країні є надпороговими – послідовність організації тендерів такого типу регламентований ЗУ №922 «Про державні закупівлі».
Початок торгу
На першому етапі організації тендера від замовників надходить оголошення про державні торги. Їх публікують на спеціалізованих електронних майданчиках. У кожному оголошені повинні бути зазначені умови участі у торгах та список паперів, які потрібно буде надати кожному з учасників. Неодмінна умова оголошення:
- вимога до закупок товару чи послуги (технічні, якісні та кількісні якості);
- вимога по кваліфікації кожного учасника;
- характеристики оцінювання пропозиції.
Особливості подачі заявки
Для підприємств, які планують участь у держзакупівлях, перший крок – це реєстрація на електронних майданчиках з подальшим пошуком торгу. Коли відповідні тендери будуть знайдені, потрібно буде ознайомитися з умовами участі, зібрати потрібні документи та в означений час подати в електронному стані власну пропозицію за допомогою акредитованого майданчика. Під час подачі заявки на тендер кожен учасник може задати замовникам уточнююче запитання, який відноситься змісту документів.
На спеціалізованих майданчиках відбуваються не лише держзакупівлі, але й проводяться публічні аукціони з продажу товарів, матеріалів, сировини, наприклад – пиломатеріали. Більше інформації тут: https://www.ueex.com.ua/presscenter/news/kuplu-pilomaterial-na-ofitsijnomu-majdanchiku-prozorroprodazhi/.